KOMPONENTE RAČUNALNIKA



Postopni koraki kako razstavimo svoj računalnik. 

Korak 1: Najprej moramo računalniku odstraniti obe stranski plošči, da lahko vidimo komponente znotraj njega.



Korak 2: Računalniku potem najprej odstranimo enega izmed najpomembnejših delov -  RAM ali pomnilnik. Kaj pa RAM oziroma pomnilnik pravzaprav je? RAM ali po angl. random access memory je vrsta elektronskega pomnilnika. Podatke lahko iz pomnilnika beremo ali jih vanj zapisujemo. Pogosto se zanj uporablja tudi izraz delovni pomnilnik. Ločimo dve vrsti pomnilnikov: statični in dinamični. 



Korak 3:  Po RAMu sledi odstranitev trdega diska ali po angl. Hard disk. Trdi disk je najbolj razširjen tip zunanjega pomnilnika.  Vsi podatki na tem disku so zapisani v datotekah in se obdržijo tudi po izklopu računalnika. Je počasnejši od RAMa, vendar so podatki na njem obstojni. 



Korak 4:  Računalniku lahko odstranimo tudi grafično kartico. Vsaka grafična kartica ima svoj nabor čipov, ki pa se med seboj razlikujejo. Razlikujejo se tudi v količini predpomnilnika, številu cevovodov, raznih priključkih. Nekateri računalniki jo imajo integrirano na matični plošči, ostalim pa jo dodamo preko razširitvenih rež.



Kaj pa je matična plošča? Matična plošča je srce računalnika. Vsi deli računalnika so "priklopljeni" nanjo preko različnih vmesnikov. Imamo več vrst matičnih plošč. Med seboj se razlikujejo predvsem v sistemskih naborih - kateri čipi so gor in pa katere vmesnike vsebujejo. Najpomembnejši sestavni del matične plošče je sistemski nabor, kateri povezuje ostale komponente med seboj.



Nikar ne spustimo še najpomembnejši del računalnika in sicer procesor. Vse kar se v računalniku dogaja naredi procesor. Njegova naloga je obdelovanje podatkov , nadzorovanje in upravljanje ostalih enot. Mikroprocesor pa rečemo procesorju ki je izveden v enem integriranem vezju ali čipu.



Moorov zakon pravi, da se približno na vsako leto in pol podvoji zmogljivost visoko zmogljivih integriranih vezij. Moorov zakon deloma še vedno drži, le zmogljivost naj bi se podvojila na vsakih slabih 20 mesecev. Danes imamo Moorov zakon za hitrosti čipov, Moorov zakon za računalniški spomin, Moorov zakon za prostor na trdem disku za dolar, Moorov zakon za Internetno povezljivost, in na desetine drugih različic...